EvoBus ČR,s.r.o.,závod Holýšov
Obec Lom u Tachova
Obec Chotěšov
Obec Blatnice
Obec Cebiv
Obec Benešovice
Obec Heřmanova Huť
Obec Horní Kozolupy
Obec Tlučná
Obec Kostelec
Obec Hošťka
Obec Úherce
Město Stříbro
Obec Záchlumí
Obec Staré Sedliště
Město Kladruby
Obec Lisov
STOLFIG,s.r.o. Chotěšov
Obec Otěšice
Město Dobřany
Město Nýřany
Město Černošín
Město Přimda
Obec Kočov
Obec Lochousice
Obec Česká Kubice
Obec Brod nad Tichou
Obec Ctiboř
Obec Broumov
Obec Halže
Obec Chodský Újezd
Obec Rozvadov
Obec Třemešné
Obec Sytno
Obec Zbůch
Obec Líně
Obec Velký Malahov
Obec Horní Kamenice
Obec Vejprnice
Město Staňkov
Obec Staré Sedlo
Město Tachov
Obec Merklín
Město Holýšov
Obec Vranov
Obec Kotovice
Obec Líšiná
Město Stod
Obec Ves Touškov

Léčíme a přivádíme děti na svět už 50 let

O stavbě nemocnice na jižním Plzeňsku, kde v menších městech vyrůstala nebo se plánovala výstavba sídlišť, se rozhodovalo v polovině 50. let. Zvažovaly se dvě lokality - Přeštice nebo Stod. Obě města o nemocnici velmi usilovala a vznikla tak mezi nimi obrovská rivalita. Nakonec "zvítězil“ Stod, protože byl blíže k dolům například ve Zbůchu, Tlučné či Stříbře, kde hrozilo nebezpečí úrazů. Nemocnice měla horníkům zajišťovat i preventivní péči.

Nemocnice vyrostla na jihovýchodním okraji města na chmelnici místního pivovaru. Výstavba nakonec trvala sedm let. Stavělo se podle téměř stejných architektonických návrhů, dle kterých před tím vznikla nemocnice v Rokycanech (otevřena 1957) a paralelně v Hořovicích (1962). Tyto nemocnice měly jako jedny z prvních v zemi tvar písmene H a moderní uspořádání, kde v přední části je ambulantní trakt, v zadní lůžka a mezi nimi komplement včetně operačních sálů. Jen Stodská nemocnice byla zasazena do svahu a část s poliklinikou tak má nad povrchem jen jedno podlaží. Zrušena byla celá chmelnice a z její velké části tak vznikl nemocniční park.

Stejně jako v Rokycanech a Hořovicích tak i ve Stodě fungovaly od otevření čtyři základní obory – chirurgie, interna, gynekologie a pediatrie. Nabízely přes dvě stě lůžek. Doplňoval je potřebný komplement (rentgeny, laboratoř). V nemocnici pak pracovaly zhruba tři stovky lidí. Všechna zmíněná oddělení jsou v nemocnici ve Stodu nepřetržitě až dosud. V roce 1995 ještě přibylo oddělení Lůžek následné péče (LNP). Dále je zde také rehabilitace a intenzivní interní a chirurgická lůžka.

Nejvíce lůžek měla nemocnice v 70. letech, kdy zaznamenalo mimořádný rozmach zdejší chirurgické oddělení a stejně jako všude v zemi vzrostl počet porodů a následně i zájem o dětská lůžka. Chirurgie měla přes 60 lůžek a dělala přes dvanáct set velkých operací ročně. Porodů byla ročně až tisícovka.

Prvním ředitelem nemocnice byl Vlastimil Salzman, který se zasloužil o její výstavbu právě ve Stodě. 

Fotogalerie

utržená střecha v roce 1984utržená střecha v roce 1984stavba nemocniceinternavýstavba nemocnicevýstavba nemocnicevýstavba nemocniceinternaoperační sáldětskérentgenvýstavbaVlastmil Salzman - první ředitel nemocnice

    O nemocnici > Historie


Stodská nemocnice a.s.
Hradecká 600, 333 00 Stod
IČ: 263 61 086, DIČ: CZ26361086

Stodská nemocnice a.s. © 2019
Webdesign Estetica online s.r.o.