EvoBus ČR,s.r.o.,závod Holýšov
Obec Lom u Tachova
Obec Chotěšov
Obec Blatnice
Obec Cebiv
Obec Benešovice
Obec Heřmanova Huť
Obec Horní Kozolupy
Obec Tlučná
Obec Kostelec
Obec Hošťka
Obec Úherce
Město Stříbro
Obec Záchlumí
Obec Staré Sedliště
Město Kladruby
Obec Lisov
STOLFIG,s.r.o. Chotěšov
Obec Otěšice
Město Dobřany
Město Nýřany
Město Černošín
Město Přimda
Obec Kočov
Obec Lochousice
Obec Česká Kubice
Obec Brod nad Tichou
Obec Ctiboř
Obec Broumov
Obec Halže
Obec Chodský Újezd
Obec Rozvadov
Obec Třemešné
Obec Sytno
Obec Zbůch
Obec Líně
Obec Velký Malahov
Obec Horní Kamenice
Obec Vejprnice
Město Staňkov
Obec Staré Sedlo
Město Tachov
Obec Merklín
Město Holýšov
Obec Vranov
Obec Kotovice
Obec Líšiná
Město Stod
Obec Ves Touškov

Dětské oddělení

primářka

primářka

MUDr. Helena Vrbová
vrchní sestra

vrchní sestra

Mgr. Bohumila Holzäpfelová
nahoru

Charakteristika oddělení

Dětské oddělení se zaměřuje na diagnostiku a léčbu onemocnění respiračního traktu, gastrointestinálního traktu (GIT, nemoci zažívacího traktu), ledvin a vývodných cest močových, onemocnění kůže, ORL, observaci (pozorování) pacientů po záchvatových příhodách, intoxikacích. Jsou zde též hospitalizovány děti k chirurgickým výkonům, kde samotné operace jsou prováděny na chirurgickém oddělení, pooperační péče pak na našem oddělení. V lůžkové části také sledujeme děti s podezřením na náhlou příhodu břišní či stavem po úrazu. Jejich denní konsiliární vyšetření zajišťuje chirurg s II. atestací, ošetřovány jsou dětskými sestrami a pediatrem. Průměrná doba hospitalizace se na našem oddělení pohybuje mezi 2 – 4 dny.

Děti jsou k nám přijímány na doporučení praktických lékařů pro děti a dorost, odborných lékařů – chirurga, otorinolaryngologa, dermatologa, ambulantního pediatra. Naše nemocnici plní body Charty práv (proklik na Chartu) hospitalizovaného dítěte. Rodičům umožňujeme hospitalizaci společně s dítětem, případně mohou za dítětem denně docházet. Strava pro kojence a batolata je připracována vyčleněnou dětskou sestrou v tzv. mléčné kuchyni.

Péče o novorozence

Pediatr je přítomen u každého porodu. Zajišťujeme péči o novorozence od prvního ošetření na porodním sále včetně urgentní péče, podporu kojení. Dále individuální pomoc maminkám v péči o dítě a jeho výživu, pravidelné sledování novorozenců pediatrem a dětskou sestrou či nezbytnou následnou zdravotní péči. Fysiologičtí novorozenci jsou na pokojích společně s maminkami (tzv. rooming in), což umožňuje trvalý kontakt maminky s dítětem. Naše technické vybavení a přístroje nám umožňují sledovat základní životní funkce, péči o hraniční stavy, novorozeneckou žloutenku.

Screening novorozenců

 • Vyšetření kyčlí včetně USG kyčlí je prováděno zkušeným ortopedem.
 • Během pobytu v porodnici je novorozenci proveden náběr krve na screeningové vyšetření dědičných metabolických poruch, endokrinních onemocnění a cystické fibrozy.
 • Ve spolupráci s rehabilitačním oddělením zajistíme vyšetření stavu psychomotoriky a případný nácvik maminky v rehabilitační péči.
 • Na přání rodičů provedeme USG vyšetření ledvin (za úhradu).
 • Vyšetření sluchu novorozenců pro včasný záchyt případných vrozených vad sluchu
 • Vyšetření očí k vyloučení vrozeného šedého zákalu
 • Vyšetření zrakových vad (např. tupozrakost, šilhání, nestejnozrakosti aj.) přístrojem Plusoptix u dětí od 6 měsíců věku
nahoru

Struktura oddělení

Lůžková část dětského oddělení se nachází v zadní části nemocnice v 1. patře. Schéma celé nemocnice naleznete zde.  

Je určená pro děti od narození do 19 let. Oddělení se skládá ze 2 oddělených částí – stanic. Jedna z nich je určena pro novorozence. V současnosti máme k dispozici 20 lůžek pro děti, z čehož je 10 novorozeneckých. Rodiče / doprovod jsou na pokojích se svými dětmi. Jejich umístění na pokoji s nemocným dítětem je většinou možné okamžitě při hospitalizaci dítěte.

V současné době máme k dispozici baby senzory pro kojence, TV na všech pokojích a volný přístup na internet. Tým dětských lékařů a sester ve spolupráci se sponzory a vedením nemocnice postupně vytvořil a dále rozvíjí pro nemocné děti co nejlepší podmínky pro pobyt na oddělení.

nahoru

Personální zajištění

Pod odborným vedením primářky MUDr. Heleny Vrbové působí na oddělení tým 8 lékařů, složený ze 6 kmenových lékařek a 2 lékařek externích k zajištění ústavní pohotovostní služby. Na oddělení pracuje celkem 14 dětských / zdravotních sester. Vrchní sestrou je Bc. Bohumila Holzäpfelová.

Lékařky lůžkového oddělení

 • MUDr. Helena Vrbová - primářka
 • MUDr. Eva Preislerová
 • MUDr. Kateřina Moricová
 • MUDr. Liliia Yarmilko
 • MUDr. Petra Švehláková
 • MUDr. Eva Jehličková

Externí lékařky v ústavní potovostní službě 

 • MUDr. Jana Schejbalová
 • MUDr. Alexandra Katrušinová
nahoru

Kontakt na oddělení

Obecný kontakt 377 193 595   detske@nemocnice-stod.cz
Primářka / lékaři 377 193 593   vrbova.helena@nemocnice-stod.cz
Vrchní sestra 377 193 592   holzapfelova.bohumila@nemocnice-stod.cz
Dětské ambulance
Inspekční pokoj
Novorozenci
377 193 594
377 193 595
377 193 597
nahoru

Pediatrické ambulance

Nemocnice zajišťuje nepřetržitý provoz dětské příjmové ambulance včetně víkendů a svátků, též funguje jako lékařská pohotovostní služba – LPS. Dále ambulantní ordinace pro děti a dorost v Chotěšově a Merklíně. Podrobnosti k nim a ordinační hodiny naleznete v sekci Ambulance nebo odklikem zde.

nahoru

Minifotogalerie

Další fotografie najdete ve fotogalerii celé nemocnice zde.

nahoru

Příjem - informace pro rodiče hospitalizovaných dětí

Plánované příjmy

 • v pracovní dnech mezi 7:00 až 14:00

Akutní příjmy

 • kdykoli

Návštěvní hodiny

 • doporučené návštěvní hodiny: pracovní dny 16 - 18 hodin; sobota, neděle, svátky 14 -17 hodin
 • rodiče dětí kdykoli, ostatní po dohodě s lékaři

Doporučujeme k seznámení

 • Během přijetí lékař zjišťuje od doprovodu důležité údaje z rodinné anamnesy, informace o vývoji a prodělaných chorobách a okolnosti onemocnění, pro které je pacient přijímán.
 • Z dokladů jsou nutné: průkaz zdravotní pojišťovny, zdravotní průkaz a občanský průkaz doprovodu i dítěte nad 15 let.
 • Doprovod – zákonný zástupce je seznámen s důvodem hospitalizace a je mu předložen k podpisu příslušný formulář.
 • Kojenci, pokud nejsou přijímáni s maminkou, nepotřebují vlastní oblečení ani plenkové kalhotky či mléko. V případě přijetí s matkou, je po domluvě možné oblékat a pečovat o kojence dle zvyklostí z domova.
 • Větší děti mají mít z domova pyžamo, ručník, kapesníky, toaletní potřeby, přezůvky, eventuelně i župan. Dle věku a zájmu oblíbenou hračku a knížku. (na dětském oddělení je knihovna i herna) Dospělí přijatí jako doprovod, by měli mít navíc i lehké denní oblečení.
 • Cenné věci by děti neměly mít v nemocnici vůbec (šperky, drahou elektroniku, peníze, atd.) Zaměstnanci nemohou ručit za případné poškození nebo ztrátu.
 • Telefonické informace podává ošetřující lékařka pouze osobám, určeným rodiči při přijetí. Nejvhodnější doba je od 13 hodin do 14.30 hodin Osobní informace podrobně podá ošetřující lékař v pracovní době. Během služby může sloužící lékař informovat jen o aktuálním stavu pacienta.
 • Návštěvy větších dětí jsou možné po domluvě s ošetřující lékařkou v odpoledních hodinách, eventuelně individuálně po předchozí domluvě.
 • Téměř všichni návštěvníci chtějí přinést dětem něco dobrého. Nejlepší je domluvit se předem, dle konkrétního onemocnění dítěte. Nejvhodnější je ovoce v přiměřeném množství, ovocné šťávy, minerálky, mléčné výrobky, z uzenin pouze šunku. Jídlo není možné nabízet jiným pacientům a není vhodné ukládat je do nočních stolků. Sestra na požádání uloží označené potraviny do lednice pro pacienty.
 • Zákaz kouření platí v celé nemocnici a je nepřípustné nosit cigarety na oddělení jak dospívajícím, tak rodičům!
 • Případné připomínky je žádoucí řešit přímo na oddělení s vrchní sestrou, ošetřující lékařkou či primářkou oddělení.
nahoru

Charta práv dětí


    Oddělení > Dětské oddělení


Stodská nemocnice a.s.
Hradecká 600, 333 00 Stod
IČ: 263 61 086, DIČ: CZ26361086

Stodská nemocnice a.s. © 2019
Webdesign Estetica online s.r.o.